Ryby alebo maslo ako alergény? Čo hovoria fakty

Ryby patria medzi hlavné alergény a preto by ste ju ešte pred pár rokmi nenašli v kuchyni žiadnej zodpovednej mamičky. Panovalo preto presvedčenie, že ich preventívne vyradenie z detského jedálnička zníži možnosť neskoršieho výskytu alergie. Podobne aj pri káve je preukázané, že každodenné pitie kávy je prospešné pre zdravie.

Pozrime sa na štúdie

V súčasnosti sa lekári zhodujú, že ryby naopak obsahujú látky, ktoré nesmú vo vyváženej dojčeneckej strave chýbať. Sú to predovšetkým bielkoviny a omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré podporujú poznávacie funkcie dieťaťa aj správne fungovanie imunitného systému.

Ak chcete, aby boli vaše deti bystré a pozorné, servírujte im už od útleho veku rybie dobroty. Nemalo by to však byť častejšie ako dvakrát týždenne. Kapor, losos aj pstruh sú ideálne. Z morských zvoľte tresku alebo makrelu. Rozmixujte ich do príkrmov, no pozor na kosti!

Ani lepok nie je zlý
Podobný mýtus sa týka aj lepku. Odborníci upozorňujú, že potraviny s lepkom by deti mali dostávať, aj keď ich ešte dojčíte. Práve dlhé váhanie totiž môže potenciálne zvyšovať riziko alergií a lepkovej neznášanlivosti v neskoršom veku. Ak už má vaša ratolesť aspoň 5 mesiacov, na nič nečakajte a dajte jej ochutnať obilné príkrmy. Lepok totiž nájdete vo všetkých potravinách, ktoré obsahujú: pšenicu, raž, jačmeň, alebo ovos.


Začnite s malým množstvom instantnej dojčeneckej obilnej kaše alebo krupice, postupne dávky zväčšujte a rozmaznávajte malého drobca napríklad nadrobenými piškótami v desiate.

Ak si chcete byť na isto čo jesť a čo nie, ako zdráva voľbá sú rôzne hotové jedlá. Vďaka viacerým môžete aj schudnúť, získať lepšie zdravie a majú aj ďalšie priaznivé benefity. Vyskúšať môžete obľúbené balíčky KetoDiet so zľavou.